Veraset İlamı Dilekçe Örneği (Mirasçılık Belgesi)

Veraset İlamı Dilekçe Örneği (Mirasçılık Belgesi)
8 Mart 2018 tarihinde eklendi.

Bir çok vatandaş veraset ilamının ne anlama geldiğini tam olarak bilmemektedir. Ayrıca veraset ilamı nasıl çıkarılır; mirasçılık belgesi nereden alınır en önemlisi de veraset ilamı dilekçe örnekleri ile bu işe adım atmak için gerekli evraklar neler?

Mirasçılık Belgesi Örneği – Nasıl Alınır?

Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunma nedeni olarak ölen kişinin eş, dost ve yakın akrabalarına bıraktığı mirasın (malların) paylaştırılması için mirasçılık belgesi talep edilmektedir. Bunu ister Sulh Hukuk Mahkemesi isterseniz de en yakın notere giderek alabilirsiniz. Bir ilam türü olan bu belge ile beraber mirasa hak kazanma gibi bir durum söz konusudur. Ortalama süreç 10 gün ile 2 hafta sürmektedir. Mirasçılık belgesi için belirli tutarda harç ödenmesi gerekiyor.

Her ne kadar süre ilgili rakamlar ile belirlense de ilçe mahkemelerin görev süreleri dahilinde fazla zaman da alabiliyor. Ancak bunun da çözümü var. Zira ilgili noterden çıkarılan ilam daha hızlıdır. Ancak mahkemeye göre masrafı daha fazladır. Acil  olmayan durumlar da tavsiyemiz Sulh Hukuk Mahkemesinden yana. Cebini düşünenler genelde bu yönde tercihlerini kullanabilir. Ancak veraset yani mirasçılık işlemlerinde sabırsızlık olması nedeni ile çoğu kişi notere giderek veraset ilamı çıkarmaktadır.

Veraset İlamı Dilekçe Örnekleri

İlgili örnekleri verdiğimizde evli ve çocuklu, çocuksuz veya bekar olma durumlarına göre dilekçe türleri içindeki ilgili metinler değişmektedir. Normal şartlarda bu dilekçe örneklerini mahkemenin bulunduğu alanlarda da çıkarmak mümkün. Ancak burada işlemler yani dilekçe hazırlamak daha da pahalı olabilir. En az dilekçe parasına baktığımızda 15/20 TL arasında değişiyor. Tabi yere göre dilekçe hazırlama parası da değişken olabilmektedir.

4721 Sayılı Medeni Kanunun 598. maddesinde “Mirasçılık belgesi” olarak ifade edilen bu belgeyi nereden alabileceğinizi de yukarıda belirtmiştik. Yenilemek istersek; mirasçılık belgesi ya noterlerden ya da Sulh hukuk mahkemelerinden çıkarılmaktadır. Ekteki dilekçe örneklerinden birini indirip hazırlayarak kolayca işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Veraset ilamı masrafları arasında dilekçe hazırlama ücretini dışarıda tutarsak 175/250 lira arasında değişen tutarlarda masraf alınıyor. Nakit avans olarak mahkeme alıyor ve masraflar çıktıktan sonra kalan tutar sizlere iade ediliyor. Veraset ilamına itiraz edilmediği süreç için geçerli olan kısım, mirasçıların olmaktadır.

Veraset İlamı Talep Dilekçesi Örneği İndir

 

Konumuzdan Başlıklar:
  • Engeelli maasini e devlet sifresinden nasil ogrenebiliriz
  • veraset ilamı dilekçe örneği
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1833 idFos-cDAZSJS7GJBrmP0ZlpxEDJKW_QKlzgRnbO_oiIH_K5CFwa5i8FO9QP_etk dfdb47dd68b6d2e9ec60fb1df8e5457dae7282c6&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1837 geEW9vqOmFJHcptMFErmaP_IzkOpSh9EnFlyh0-hxumUna4dBFyOg6rLLyWPtZ7m 4271cd64f8615e66cba2be82e80fb336cbebbea2&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git