Tc no ile banka kara listesi sorgulama

Tc no ile banka kara listesi sorgulama yapmak isteyen bireyler, kredi sicili kötü olanlar tarafından merak edilmektedir. Bu sorgulama sonrasında kara listede olup olmadığınıza bakabilir buna göre banka kredi başvurusu yapabilirsiniz. Genelde kara listede olanlar minimum 5 yıl süre ile ne kredi kartı ne de kredi başvurusu onaylanmaz.

Banka Kara Listesi Nedir?

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz ; bankalar kişilere bankacılık ürünlerini sunarken kişinin kendisine karşı güvenini boşa çıkarmamalıdır. Yani kredi kartı veriyor ise o kredi kartının en azından asgari ücretini ödemek zorunda. Bunun gibi aynı şekilde kredi taksit ödemelerini de zamanında yapmayan bireyler, adını bankalar birliği verilen KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından kayda alınacaktır. Buraya kişi eğer borçlarını zamanında ödemez ise banka tarafından uyarı amaçlı yaptırım uygulanır. Her hangi biri banka kara listeye girmiş ise 5 yıl süre ile çıkmaz. Borcunu öderse veya taksitlendirme yapsa dahi yasa çıkmadığı sürece o süreyi tamamlamak zorundadır.

Merkez bankası kredi kaydı adı ile de anılan kara liste sorgulaması ne yazık ki online ortamlarda paylaşılmamaktadır. Sadece KKB dilekçe üzerinden başvuru yapılıp, durum sonucu paylaşılıyor.

Banka Kara Liste Sorgulama Öğrenme

Öncelikle banka hesabınız var ise bankanın şubesine gidiyorsunuz. Genelde üst katlarda bulunan kredi danışmanın yanına gidip, konu hakkında bilgi almak istediğinizi belirtin. Genelde ön kredi başvurusunda sonuç ekranında onların görebildiğinin altını çizelim. Normal müşteriler bu ekrana ulaşamaz.

Kara listede olanlar kredi kayıt bürosu tarafından kırmızı çizgi yedikleri için banka personeli sizlere neden kredi alamadığınızı açıklayacaktır. Zaten adınız veya Tc numaranız listede belirmiş ise, bankalardan daima olumsuz yanıt alacaksınız. Diğer bir sorgulama yöntemi ise bankalarda bulunan risk merkezi yönetimi ile rapora ulaşmak. Bankalar kendi bünyesinde oluşturdukları bu raporlar doğrultusunda müşterilerine anlık olarak bu hizmeti sunuyor. Genelde bu bankalara bakıldığında Ziraat Bankası olmak üzere Türkiye İş Bankası, Halkbank, Alternatifbank, Şekerbank ve Deniz Bank geliyor. İlk kara liste sorgulama raporu ücretsiz olup sonraki raporlardan ücret talep edebilir bankalar.

Kara listede olup olmadığınıza Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ‘nın Ankara ‘da bulunan genel müdürlüğüne dilekçe yazarak da öğrenmek mümkün. Bu biraz zaman alsa da en kesin sonuçtur diyebiliriz. Ancak en etkili yöntem ise online kredi başvuruları yani kredi başvurunuz onaylanmaz ise zaten listede olup olmadığınıza bakabilirsiniz.

Konumuzdan Başlıklar:
  • kara liste sorgulama e devlet
  • e devlet kara liste sorgulama

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git