İş Arama İzni

İş Arama İzni
26 Mayıs 2013 tarihinde eklendi.

T.C ikamet eden insanların, çalıştığı firmanın koşulları veya ücret konusunda memnun değilse kendisine yeni bir iş arama hakkı vardır. İş Arama izni işçilerin hayatlarının devam ettirilebilmesi ve zor duruma düşmemesi için çıkarılan işçi hakkıdır. İş Arama izni 4857 sayılı iş kanununda yer almaktadır.

İŞ ARAMA İZNİ NEDİR?

İş arama izni, 4857 sayılı kanunun yirmi yedinci maddesine göre iş arama izni bu şekilde anlatılmaktadır.
Bir işçi belirlenen süre boyunca iş arayabilmektedir. İş aradığı sürede çalışılan işten, çalışmadığı günler için işveren herhangi bir ücret kesintisi yapamaz. İşveren firma, iş arama iznini vermek zorundadır.
İş arama izni günde en az 2 saat olmak üzere kullanılabilinir. Veya kullanmadığı iş arama izin lerinin hepsini toplayım tek bir gün olarak ta kullanılır. Bu durumda da alacağı ücretten kesinti olmayacaktır.
İş arama izni, işveren firma işçiyi bilgilendirmeleridir.

İŞ ARAMA İZNİ NASIL KULLANILIR?

İş arama izni nasıl kullanacağımız hakkında bir örnek verecek olursak. Bir kişi en az bir firmada 3 yıl çalışırsa ihbar süresi 8 haftadır. Bu sekiz hafta içerisinde işçi, iş yerinde günlük 2 saat gibi bir iş arama izni bulunmaktadır. İşçinin 7 günün 6 günü çalışarak geçirdiğinde 2×6=12 haftalık, 8 hafta ise 8×12.=9 saat kadar izin olacaktır.

İş Arama İzni

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git