Hangi Bankalar Kredi Sicil Affını Uyguluyor?

Hem devlet hem de özel bankaları, kredi sicil affı konusunda uygulayanların hangileri olduklarına bu yazımız ile kolayca erişebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bu yılın başında onaylanıp ve resmi gazete de yayımlanan kredi sicil affı, bu aftan yararlanmak isteyen binlerce bireyin memnun olmamasını sağladı. Zira neredeyse tüm bankalar onaylanan bu kredi sicil affını işleme sokmamaktadır.

Kredi sicil affına kredi önemli bir konu olup, önceki makalemizi inceleyebilirsiniz…

Bankalara borcunu ödeyemeyen ve kara listeye giren birçok vatandaşın beklediği sicil affı ile sicilin temizlenmesi mümkün olabilecek. Bankalar ile sorunu olup da kredi çekemeyen birçok kişiyi ilgilendiren 2017 kredi sicil affı bankadan tekrar kredi çekebilmek için büyük bir fırsattır. Sicil affı ile kişinin devlete olan borçlarının da ödenmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda bu şekilde borçların yapılandırılması işlemi ile ekonomiye katkı sağlanabilecektir.

Sicil affı ile kişinin sicilinde bir defaya mahsus bir düzenleme ile kara listeden çıkarılması sağlanacak. Böylelikle kara listeden çıkan kişi kredi notunun da yükselmesini sağlayabilecek. Kısa sürede sizlerde bu uygulamadan yararlanarak sicilinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki sicil affından yararlanmadan önce mevcut borçlarınızı kapatmış veya yapılandırmış olmanız gerekmektedir. Sizlerde bu işlemlerden bir tanesini yaptıysanız eğer 2017 sicil affından faydalanabilirsiniz.

2017 Sicil affı uygulayan bankalar

Sicil affı 27 Ocak tarihi itibari ile resmi gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Bu tarihten itibaren 6 ay içinde borcun tamamını ödeyen veya yapılandıran kişiler sicil affından faydalanabilecektir. Başta devlet bankaları olmak üzere sicil affının diğer tüm bankalarda da uygulanması bekleniyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası dışında diğer bankalarda sicil affı uygulamasına geçecektir. Kredi çekmek isteyenlerin şimdilik bu bankaları tercih etmesi kredinin onaylanması için doğru tercih olacak, krediniz olumlu sonuçlanabilecektir. Tabi kredi alabilmek için mevcut borçlarınızın ödenmiş olması ve kredi sicilinizin temizlenmiş olması gerekmektedir.

Sonuç olarak bakıldığında kredi sicil affından yararlanmak isteyenlerin öncelikle var olan borçlarını yapılandırmaya sokmaları gerekiyor. Ek olarak bu işlemden sonra yeniden baka kredilerine başvuru söz konusu olabilir. Çünkü borcu kapatmak için bankalar ile kredi antlaşması yapmanız önerilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git